Regulamin pracowni
16.10.2008
Z uwagi na wysoki standard sanitarno-higieniczny zwierząt SPF obowiązkowe jest przestrzeganie przez pracowników i użytkowników następujących zasad:
REGULAMIN OGÓLNY:
- Przed wejściem do pomieszczeń zwierzętarni należy uzyskać zgodę.
- Obowiązuje całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych.
- Zabroniony jest wstęp do pomieszczeń za barierą (do zwierząt SPF) osobom wcześniej pracującym ze zwierzętami konwencjonalnymi lub w pomieszczeniach gospodarczych (w części brudnej).
- Obsługa aparatury i urządzeń dozwolona jest wyłącznie osobom do tego upoważnionym i przeszkolonym.
- Wszelkie obrażenia ciała (skaleczenia, ugryzienia, zadrapania), należy zgłaszać kierownictwu. Punkty apteczne są znajdują się w ogólnodostępnych pomieszczeniach Zwierzętarni. Wszelkie inne zdarzenia, które wystąpiły podczas pracy należy zgłaszać inspektorowi BHP.
- Na terenie Zwierzętarni przebywać mogą tylko osoby zdrowe z ważnym zaświadczeniem od lekarza medycyny pracy.
- Obowiązuje łagodne i humanitarne traktowanie zwierząt laboratoryjnych zgodne z zasadami etyki i przepisami prawnymi.
REGULAMI ZWIERZĘTARNI ZA BARIERĄ SANITARNO-HIGIENICZNĄ:
- Obowiązuje zakaz palenia papierosów i spożywania posiłków.
- Do pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta dostać się można przechodząc przez system śluz. Należy zwracać szczególną uwagę na otwieranie drzwi pomiędzy poszczególnymi przedziałami śluzy. Otwarcie drzwi prowadzących do kolejnego przedziału śluzy może nastąpić dopiero po zamknięciu drzwi poprzedzających.
- Wymagane jest prawidłowe korzystanie ze śluzy:
*Pozostawienie ubrań w szatni zewnętrznej – I część śluzy,
*Kąpiel pod prysznicem – II część śluzy,
*Założenie sterylnej odzieży ochronnej (2-częsciowy kombinezon, czepek, maska, rękawice, obuwie ochronne ) – III część śluzy.
- Osoby przeprowadzające lub uczestniczące w doświadczeniu z użyciem zwierząt powinny posiadać odpowiednie udokumentowane zezwolenie (lista tych osób i kopie zezwoleń muszą znajdować się u Kierownika Zwierzętarni).
- Wnoszenie jakichkolwiek sprzętów i materiałów za barierę higieniczno-sanitarną musi być uzgodnione z Kierownikiem Zwierzętarni.
- Każda klatka musi posiadać opis uwzględniający: nazwisko eksperymentatora, szczep, płeć, liczbę zwierząt oraz datę rozpoczęcia eksperymentu.
- Zwierzęta, które opuszczą obszar za barierą higieniczno-sanitarnej nie mogą być powtórnie za nią wprowadzone.
- Materiał biologiczny (np. tkanki, komórki) używany do wszczepiania zwierzętom powinien pochodzić z renomowanych ośrodków i posiadać certyfikat badań wykluczający obecność zakażeń bakteryjnych
i wirusowych. Nie wolno wnosić za barierę tkanek które wcześniej były pasażowanie na zwierzętach o niższym statusie higienicznym.
- Martwe zwierzęta i pozostałości biologiczne powinny być umieszczane w czerwonych workach i traktowane jako odpady niebezpieczne lub weterynaryjne, umieszczane po zakończonej pracy w śluzie brudnej lub innym wyznaczonym miejscu.
- Każda osoba po zakończeniu eksperymentu powinna sprzątnąć i zdezynfekować miejsce pracy.
- Ze względów humanitarnych i prawnych zabronione jest przeprowadzanie jakichkolwiek zabiegów na zwierzętach w pomieszczeniu gdzie przebywają inne zwierzęta. Zabiegi należy przeprowadzać w przygotowanych do tego celu pokojach zabiegowych lub operacyjnych.
- Wskazane jest takie zorganizowanie pracy (o ile pozwala na to specyfika przeprowadzanego eksperymentu), aby danego dnia wchodzić za barierę higieniczno-sanitarną tylko jeden raz.
- W związku z koniecznością prowadzenia ewidencji zwierząt konieczne jest informowanie kierownika Zwierzętarni o liczbie zwierząt padłych lub poddanych eutanazji.
- Eutanazja zwierząt może odbywać się tylko zgodnie z wytycznymi zawartymi w zaleceniach dotyczących eutanazji zwierząt doświadczalnych.
(Laboratory Animals (1996) 30, 293-316 i (1997) 31, 1-3)