Sprowadzanie zwierząt

StartO nasSprowadzanie zwierząt

Sprowadzanie zwierząt

16.10.2009

PROCEDURA SPROWADZANIA ZWIERZĄT

p.o Dyrektora - lek. wet. Grazyna Peszyńska-Sularz
p.o Dyrektora - lek. wet. Grazyna Peszyńska-Sularz

1. Każdy zakup zwierząt musi być konsultowany z kierownikiem pracowni zwierząt doświadczalnych i/lub z koordynatorem ds. dobrostanu zwierząt.

2. Wszystkie sprowadzane zwierzęta muszą posiadać dokumentację od dostawcy zawierającą certyfikat zdrowia zwierząt, informację o ilości zwierząt, wieku, płci a także opis z dokładną charakterystyką szczepu. Jeżeli to możliwe dokumentacja powinna też zawierać wynik ostatniego badania dotyczącego kontroli genetycznej zwierząt (szczepu lub stada sprowadzanego), z podaniem metody, którą to badanie zostało wykonane.

3. Tylko zwierzęta z kompletem dokumentów będą mogły być wpuszczone na teren TAZD – CBU GUMed.

4. Świadectwo zdrowia:

TAZD – CBU przyjmuje zwierzęta pochodzące z hodowli o potwierdzonym laboratoryjnie wysokim statusie zdrowotnym – SPF – czyli z hodowli wolnych od patogenów chorobotwórczych bądź warunkowo chorobotwórczych dla danego gatunku (wg zaleceń FELASA).

Oznacza to, że przysyłane do Jednostki transporty myszy lub szczurów powinny być wyposażone w świadectwo zdrowia z udokumentowaną historią badań laboratoryjnych z ostatnich 12 miesięcy (lub wynikami z co najmniej trzech ostatnich badań) potwierdzającą nieobecność czynników chorobotwórczych bądź warunkowo chorobotwórczych dla danego gatunku w stadzie macierzystym dla nadesłanej partii zwierząt (brak jakichkolwiek wyników pozytywnych w załączonej historii badań laboratoryjnych populacji macierzystej w ciągu ostatnich 12 miesięcy).

Ponadto dokument powinien zawierać:

  • szczegółowy wykaz badanych mikroorganizmów z podziałem na: bakterie, wirusy, mykoplazmy, grzyby, pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne;
  • informacje o rodzaju materiału biologicznego, w którym oznaczano dany patogen;
  • wykaz metodyk oznaczania patogenów w badanym materiale biologicznym;
  • częstotliwość, ilość oraz wiek zwierząt, które poddano badaniu w kierunku identyfikacji konkretnych mikroorganizmów.


PROCEDURA KWARANTANNY ZWIERZĄT

Po sprawdzeniu dokumentacji pochodzącej z ośrodka, z którego sprowadzono zwierzęta, umieszcza się je w specjalnym pokoju kwarantannowym – nr 21, gdzie podlegają kompleksowej procedurze:

  1. Odpoczywają po transporcie.
  2. Aklimatyzują się do nowych warunków środowiskowych.
  3. Poddawane są kontroli stanu zdrowia.

Badanie stanu zdrowia zwierząt przeprowadzane jest przez lekarza weterynarii. Obejmuje ono badanie przyżyciowe i ewentualnie pośmiertne:

Badanie przyżyciowe polega na ocenie ogólnej stanu zdrowia zwierzęcia, sprawdzeniu kondycji i wyglądu zwierzęcia, uwzględniając stan skóry i jej wytworów, ocenę dostępnych błon śluzowych oraz sposób zachowania i poruszania się zwierzęcia.

Badanie pośmiertne (sekcję zwłok) wykonuje się w przypadku naturalnego zejścia śmiertelnego lub w przypadku wykrycia choroby u zwierzęcia. Polega ono na makroskopowej ocenie narządów wewnętrznych (badanie anatomopatologiczne), jak również ocenie mikroskopowej wybranych narządów lub tkanek, głównie tych posiadających zmiany makroskopowe (badanie histopatologiczne).

Kwarantanna dla poszczególnych gatunków zwierząt wynosi odpowiednio:

  • Mysz – (5-15 dni)
  • Szczur – (5-15 dni)
  • Świnka morska – (5-15 dni)
  • Chomik syryjski – (5-15 dni)
  • Królik – (20-30 dni)

Po odbyciu kwarantanny, zwierzęta zdrowe mogą być wprowadzone za barierę, przez pracowników Pracowni Zwierząt Doświadczalnych (PZD) poprzez specjalną śluzę podawczą dla zwierząt umieszczoną na końcu korytarza inspekcyjnego do części A (hodowlanej) lub B (eksperymentalnej). Za barierą podlegają one już wewnętrznym procedurom badawczym dotyczącym kontroli zdrowia zwierząt ustalonym przez kierownika i lekarza weterynarii PZD TAZD – CBU GUMed.