16.10.2008
W obrębie Pracowni Zwierząt Doświadczalnych znajdują się dwa oddzielne ciągi za barierą sanitarno-higieniczną z 14 pomieszczeniami przeznaczonymi dla zwierząt laboratoryjnych. Pokoje te służą do hodowli myszy i szczurów, ich utrzymywania, a także wykonywania na nich zabiegów i procedur doświadczalnych. Wydzielone jest również pomieszczenie przeznaczone na zwierzętarnię konwencjonalną, służącą do krótkotrwałego przetrzymywania zwierząt. W skład zespołu Pracowni wchodzą: lekarze weterynarii, biolodzy, zootechnik oraz wykwalifikowany personel techniczny, który ukończył szkolenie w zakresie opieki nad zwierzętami laboratoryjnymi zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 czerwca 2007 roku (Dziennik Ustaw Nr 121 poz. 835). Pracownicy posiadający indywidualne zezwolenia na wykonywanie doświadczeń na zwierzętach uczestniczą w procedurach z użyciem zwierząt laboratoryjnych.
Pracownia wyposażona jest w:
Tak wystandaryzowane warunki pozwalają na prowadzenie hodowli, jak również utrzymywanie zwierząt doświadczalnych o standardzie sanitarno-higienicznym tzw. SPF (ang. specific pathogen free – zwierzęta wolne od specyficznych patogenów występujących u danego gatunku).
Nadrzędnym zadaniem Zwierzętarni jest hodowla szczurów stada Wistar Han oraz myszy szczepów C57BL/6, DBA/2, BALB/c. Opieka nad zwierzętami to głównie prace porządkowe, zapewniające wysoki standard higieniczny. Każdy z 14 pokoi sprzątany jest kompleksowo raz w tygodniu. Zwierzęta przesadzane są do czystych, wysterylizowanych klatek ze świeżą ściółką, a cały pokój jest starannie sprzątany i dezynfekowany. Monitoring pomieszczeń pozwala wykryć każdą nieprawidłowość parametrów i szybko ją wyeliminować.
Wszystkie zwierzęta mają nieograniczony dostęp do świeżej wody i paszy. Opiekunowie zwierząt przechodzą przez 3-częściowej śluzę, w której myją się oraz przebierają w specjalną, wysterylizowaną odzież ochronną. Jedynie tak przygotowani mogą wejść za barierę, do pokoi zwierzęcych. Codziennie (łącznie z weekendami i dniami świątecznymi) odbywa się obchód wszystkich pomieszczeń hodowlanych. Zwierzęta pozostają pod stałą kontrolą pracowników technicznych i hodowców, dzięki czemu zapewnia się im najlepsze opiekę.