16.10.2011
TRÓJMIEJSKA AKADEMICKA ZWIERZĘTARNIA DOŚWIADCZALNA Centrum Badawczo-Usługowe Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z końcem września 2008 zrealizowała Projekt: Z/2.22./I/1.3.1/019/04 “Wyposażenie nowoczesnego, naukowo-dydaktycznego ośrodka badań biomedycznych na zwierzętach w Gdańsku” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Działanie 1.3.1 Regionalna Infrastruktura Edukacyjna.
Umowa pomiędzy Wojewodą Pomorskim a Gdańskim Uniwersytetem Medycznym została zawarta w dniu 8 sierpnia 2007 roku, na całkowitą wartość wydatków kwalifikowalnych 3 600 00,00 PLN w tym środki Funduszu – 2 700 000,00 PLN oraz wkład własny Uczelni – 900 000,00 PLN. (Całkowita wartość Projektu 5 540 817,30).
Projekt ten jest ważnym elementem budowy regionalnej bazy aparaturowej i stanowi realizację proponowanego systemu wdrażania “Regionalnej Strategii Innowacji dla Województwa Pomorskiego” (RIS-P)– inicjatywy Samorządu Województwa Pomorskiego. RIS-P ma na celu tworzenie, rozpowszechnianie i wdrażanie nowych, innowacyjnych rozwiązań produktowych, technologicznych i organizacyjnych, podnoszących konkurencyjność przedsiębiorstw i możliwości rozwojowe regionu. Działania RIS-P prowadzą do zwiększenia przewagi konkurencyjnej regionu, oraz wykorzystania i doskonalenia regionalnych zdolności badawczo-rozwojowych. Przedmiotem Projektu było wyposażenie Trójmiejskiej Akademickiej Zwierzętarni Doświadczalnej w specjalistyczną aparaturę i sprzęt pozwalający na uruchomienie infrastruktury umożliwiającej wprowadzenie badań na zwierzętach. Dzieki Projektowi Zwierzętarnia wyposażona zotstała w:
Realizacja Projektu umożliwiła hodowlę zwierząt laboratoryjnych, monitorowanie zdrowotności zwierząt oraz prowadzenie badań na zwierzętach w standardzie SPF, transgenicznych i o obniżonej odporności immunologicznej. Zakup i instalacja wyposażenia określonego w Projekcie pozwolają na prowadzenie hodowli i doświadczeń na zwierzętach laboratoryjnych zgodnie z wymogami zawartymi w dyrektywie Unii Europejskiej, jak i prawie krajowym.
Nowa zwierzętarnia stwarza szansę rozwojową dla naszego regionu, gdyż przyczynia się do efektywniejszego wykorzystania regionalnego potencjału naukowo-badawczego. Dzięki zapleczu w postaci wysoko wykwalifikowanej kadry oraz specjalistycznego sprzetu utworzona została jednostka, w której powstają znaczące publikacje naukowe oraz prace magisterskie i doktorskie.
Przedstawione w Projekcie wyposażenie umożliwia prowadzenie innowacyjnych badań, takich jak:Ośrodek świadczy wysoko specjalistyczne usługi badawcze, przez co wzmocnia bazę naukowo – biomedyczną, biotechnologiczną, farmaceutyczną i weterynaryjną regionu. Umożliwia to intensyfikację powiązań nauki z biznesem oraz komercjalizację innowacyjnych rozwiązań powstałych w Zwierzętarni (m.in. poprzez współpracę z przemysłem farmaceutycznym i firmami biotechnologicznymi , w ramach parków naukowo-technologicznych Gdyni i Gdańska). Ponadto, zaistniało szerokie pole do współpracy z innymi ośrodkami naukowymi w Unii Europejskiej np. w dziedzinie tworzenia nowych modeli zwierząt transgenicznych. W przyszłości mogłoby to umożliwić przystąpienie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego do konsorcjów takich jak EMMA (European Mouse Mutant Archive), tworzących bazy zwierząt transgenicznych, ułatwiając m.in. pracę nad badaniami związanymi z powstawaniem i leczeniem chorób ludzi i zwierząt.
Ze względu na możliwość zastosowania najnowszych technik monitoringu zdrowia zwierząt jednostka ma także szansę, aby zostać referencyjnym ośrodkiem regionalnym w zakresie badania zdrowotności zwierząt laboratoryjnych.