Grupa zwierząt, reprezentujących jeden gatunek, odznaczająca się jednorodnością genetyczną i homozygotycznością, uzyskana na drodze kojarzenia systemem brat x siostra przez 20 kolejnych pokoleń.
Szczep wsobny oznacza się jedną lub kilkoma dużymi literami alfabetu łacińskiego (np. AKR). Hodowane dalej tą metodą zwierzęta
w danym ośrodku nazywane są podszczepem, który oznaczmy ukośną kreską (np. AKR/Tazd).
Grupa zwierząt, reprezentujących jeden gatunek, hodowanych z unikaniem pokrewieństwa, w zamkniętym stadzie, według specjalnie opracowanych systemów hodowli (np. Hanowerski czteroblokowy).
Symbol stada niekrewniaczego składa się z kilku dużych liter alfabetu łacińskiego, poprzedzonych kodem hodowcy lub ośrodka, w którym jest utrzymywane. Kod hodowcy składa się z 1-3 liter, z których tylko pierwsza jest duża i jest oddzielona dwukropkiem od symbolu stada (np. Tzd:AKR).
Grupa zwierząt reprezentujących jeden gatunek, uzyskanych ze skrzyżowania zwierząt dwóch różnych szczepów wsobnych.
Zwierzęta takie oznaczamy wpisując w nawias okrągły nazwy szczepów, przedzielone znakiem x, gdzie pierwszy jest symbolem szczepu matki. Poza nawias wpisujemy symbol F1 – pierwsze pokolenie (np. (C57BL x AKR) F1).
Zwierzęta, u których wprowadzono zmianę w genomie czyli w materiale genetycznym.
Zmiana ta może być wywołana na dwa sposoby: